Korona, dezinfekcija rok
Ljudje po celem svetu v zadnjem času vsakodnevno posvečamo veliko pozornosti skrbi za lastno zdravje. Epidemija novega koronavirusa je povzročila, da so razkužila in dezinfekcija rok postala del našega vsakdana. Umivanje in razkuževanje rok sta temeljna elementa osebne higiene, tega se zavedamo vsi. Med njima pa obstaja pomembna razlika in vedeti moramo, kdaj je treba izvajati katerega; v nekaterih primerih sta potrebna celo oba.
Umivanje rok je nekaj, kar se učimo že od malega. S tem vzdržujemo dobro higieno, umijemo pa si jih predvsem, kadar so vidno umazane, pred obroki hrane in po uporabi toaletnih prostorov. Z uporabo tekočega ali trdega mila si jih pod tekočo toplo vodo umivamo od 1,5 do 2 minuti, nato pa jih dobro osušimo. Pomanjkljivost tega pa je, da umivanje tudi odstranjuje kožno floro in maščobo, kar kožo izsuši.
Dezinfekcija rok z alkoholnim razkužilom, pa je hitrejše in s svojo zanesljivo protimikrobno učinkovitostjo ter izredno prijaznostjo do kože zanjo manj škodljivo. Za razliko od umivanja razkuževanje rok ne odstrani maščobe, temveč jo le razporedi po koži. Poleg tega naša razkužila za roke vsebujejo lipidne nadomestke in snovi za nego kože.
Morda lahko na tej točki pojasnimo še eno stvar, za katero je veliko ljudi zmotno prepričanih, da deluje: kombinacija razkuževanja rok in umivanja namreč ne prinaša dodatnega učinka in lahko poškoduje zaščitno plast kože. Zato se je bolje poslužiti enega ali drugega načina, odvisno od namena.
Dezinfekcija rok in njen pravilni postopek
Kako se odgovorno obnašati glede novega koronavirusa večinoma vemo. Pazimo na higieno rok in kašlja ter se izogibamo okuženim posameznikom, svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa v povezavi z izbruhom koronavirusa priporoča tudi uporabo razkužil za roke na osnovi alkohola. Seveda pa morate pri tem upoštevati pravilnost postopka.
Razkužilo morate v ustrezni količini (3–5 ml) nanesti v skrčeno dlan in ga vtreti v celotno površino suhih rok. Nato dlan ob dlan podrgnite 5- do 10-krat, z desno dlanjo hrbtišče leve roke in obratno. Pozorni bodite tudi na zapestja, področja med prsti, blazinice prstov in okrog nohtov. Ne pozabite z zaprto dlanjo krožno razkužiti tudi obeh palcev. Postopek naj traja 20–30 sekund, roke morajo biti med tem ves čas vlažne. Drgnite, dokler se ne posušijo.
Vir: hartmannplus.si.